Green-Power America 13000/10500-Watt Dual Fuel (Gas and Propane) Generator - GN13000DEW
review stars 1 Review
6% Sale
Only left!
image
Free Delivery
image
Limited Stocks
In Stock - Ready to be Shipped
Shipping calculated at checkout.
Quantity
View full details
SALE ENDS IN
07 HRS
23 MINS
28 SECS
DON'T MISS IT!
Popular Add on
Add-Ons Bundle
Bundle Offer
Recently Viewed
Green-Power America Products Are Built To The Highest Quality Standards And Specifications!
  • Engine type - 4 cycle/OHV LCT professional brand
  • 479cc LCT professional OHV 18 HP engine
  • AC outlets - four - 120V/20A, NEMA 5-20R, one - 120V/240V/30A Twist-Lock, NEMA L14-30R and one 120V/240V/50A RV TT-50A
  • DC outlet - 12-Volt/8.3 Amp
  • Dual fuel generator with overload protector
  • Run time (hours) - 7.5-hours at 50% load
  • Fuel tank size - 6.6 Gal.
  • Noise (dB) at 100% load - 74 dB(A)
  • Unit is an electric start but also comes equipped with a back up recoil start feature
  • High-quality dual fuel generator with low oil auto-shutoff
  • Emission level - EPA approved
  • 2 year limited warranty
Specifications
Brand Green-Power America
Product Weight 204 lb.
Product Length 27.3 in.
Warranty 2 year limited
Amperage 120/240
Country of Origin Imported
Decibel Rating 74 dB
Duty 13000 Peak/10500
Engine Brand OEM Branded
Fuel Type Propane, Gasoline
Horsepower 18 HP
Low-Oil Shutdown Yes
Number of Circuits N/A
Outlet Receptacles 7
Power Type Propane, Gas
Product Height 24.1 in.
Product Width 26.5 in.
Running Watts 13,000 Peak10,500
Run Time at 50% Load 7.5 hr.
Run Time at Full Load 5 hr.
Starting Watts 10500 w
Start Type Electric Switch,Recoil Start
Surge Watts 13,000 W
Voltage 120/240
Wheel Kit Included Yes
Manufacturer Part Number GN13000DEW
What Our Experts Think
  • Electric Start: Features an easy-to-use push-button start for quick and hassle-free operation.
  • Versatile Power Outlets: Multiple outlets, including 120V and 240V options, support a wide range of devices and tools.
Q&A
Q: What are the key features of the Green-Power America 13000/10500-Watt Dual Fuel Generator?
Q: What is its runtime and fuel efficiency?
A: It offers up to 8 hours of runtime at 50% load on gasoline, making it efficient for extended use.
Q: Is it suitable for home backup and outdoor use?
Q: What safety features does it include?
Q: What type of outlets are available?
A: The generator includes multiple outlets, including 120V and 240V options, to power a variety of devices and appliances.