Green-Power America 8000/6500-Watt Gas Powered Portable Generator - GPG8000EW
review stars 1 Review
6% Sale
Only left!
image
Free Delivery
image
Limited Stocks
In Stock - Ready to be Shipped
Shipping calculated at checkout.
Quantity
View full details
SALE ENDS IN
07 HRS
23 MINS
28 SECS
DON'T MISS IT!
Popular Add on
Add-Ons Bundle
Bundle Offer
Recently Viewed
Green-Power America Products Are Built To The Highest Quality Standards And Specifications!
This gas generator's rugged heavy-duty steel frame features a durable construction with an integral mobility kit with 10 in. solid wheels and fold up or down handles that make it easy to transport with ease and maneuver over all sorts of terrains. This portable gas generator is ideal for use as a backup power source, reliable for emergencies, construction and/or jobsite tasks, camping excursions, tailgating, around the home as well as any outdoor event.
  • 8,000-starting Watts/6,500-running Watts
  • Powered by 420cc/15 HP LTC OVH engine
  • Easy recoil start and push button electric start
  • Outlets - (4) 120-Volt, (1) 120-Volt twist-lock, and (1) 120-Volt/240-Volt twist-lock
  • 75 dB operating noise
  • 2 year warranty
  • Portable generator has never flat wheels
  • DC outlet - 12V/8.3A
  • Digital hour meter for monitoring run times and scheduling maintenance intervals
  • Low oil shutdown feature
Specifications
Brand Green-Power America
Country of Origin Imported
DisclaimerARS-CARBCompliant Yes
DisclaimerARS-GasPower Yes
Engine Displacement 420cc
Fuel Tank Capacity 6.6 gal.
Fuel Technology Single-Fuel
Accessories Included Wheel Kit
Amperage N/A
Engine Brand LCT
Voltage 120V
Number of Circuits 6
Operational Volume (dB) 75 dB
Outlet Types 120V/30A
Packaged Height 25 in.
Packaged Length 29.5 in.
Packaged Weight 178 lb.
Packaged Width 20 in.
Power/Fuel Type Gasoline
Primary Color Green
Product Height 24 in.
Product Length 28.5 in.
Product Weight 175 lb.
Product Width 19 in.
Recommended Application Campsite, Recreational, Tailgating
Running Watts 6,500W
Run Time at Full Load 12 hrs
Run Time at Half Load 9.5 hrs
Starting Watts 8,000W
Start Type Pull / Recoil Start
Manufacturer Part Number GPG8000EW
What Our Experts Think
  • Electric Start: Equipped with an easy-to-use electric start for quick and effortless operation.
  • Extended Runtime: Large fuel tank provides extended operation for longer power needs.
  • Versatile Power Options: Offers multiple 120V and 240V outlets for a wide range of devices and tools.
Q&A
Q: What is its runtime and fuel efficiency?
Q: Is it suitable for home backup and outdoor use?
Q: What safety features does it include?
Q: What type of outlets are available?
A: It features multiple outlets, including 120V and 240V options, suitable for powering a variety of devices and appliances.