John Boos 2B244-1D24L Two Compartment Sink with 24" Left Drainboard - JB2B2441D24L
review stars 1 Review
Only left!
image
Free Delivery
image
Limited Stocks
In Stock - Ready to be Shipped
Shipping calculated at checkout.
Quantity
View full details
SALE ENDS IN
07 HRS
23 MINS
28 SECS
DON'T MISS IT!
Popular Add on
Add-Ons Bundle
Bundle Offer
Recently Viewed
Ideal for rinsing hands, washing fruits and vegetables, filling water containers, and more, this John Boos 2B244-1D24L is made to fit the needs of a variety of applications. It has two compartment sinks and a 24" drainboard. Its sturdy stainless steel construction is durable, making it perfect for commercial or industrial environments. It has a 16 gauge stainless steel bowl and top. The top has been finished with a #4 satin polish. The bowl is 14" deep with coved corners at a 3/4" radius. The corners are coved on the exterior as well to provide a safe, clean, and polished edge. This 2B244-1D24L does not include a faucet, but has 1-1/8" faucet holes in its 10" high boxed backsplash.
Features
  • (2) 24" W x 24" front-to-back x 14" deep compartment
  • (1) 24" left drainboard
  • 16 gauge stainless steel bowl and top
  • Type 300 stainless steel with #4 polish, satin finish
  • 14" deep bowls
  • All corners, both vertical and horizontal, coved at 3/4" radius
  • Bottoms of bowls formed for drainage to 3-1/2" diameter die stamped opening
  • Full length 10" high boxed backsplash
  • 2" return to wall at 45-degree
  • 1" turned down rear lip
  • 1-1/8" faucet holes in backsplash
  • All outside corners of assembly are bull-nosed to provide safe, clean, and polished edge
  • Standard stainless steel legs are 1-5/8" in diameter
  • Stainless steel sink tops are tig welded
  • Exposed welds are polished to match adjacent surfaces
  • Stainless steel frame is mig welded
  • 1-1/4" Round O.D. stainless steel bracing
  • Stainless steel gussets
  • 1" adjustable bullet feet
Specifications
Model 2B244-1D24L
Dimensions (H×W×D) 43" × 76" × 29.5"