Green-Power America 12000/9500-Watt Dual Fuel (Gas and Propane) Generator - GN12000DEW
review stars 1 Review
6% Sale
Only left!
image
Free Delivery
image
Limited Stocks
In Stock - Ready to be Shipped
Shipping calculated at checkout.
Quantity
View full details
SALE ENDS IN
07 HRS
23 MINS
28 SECS
DON'T MISS IT!
Popular Add on
Add-Ons Bundle
Bundle Offer
Recently Viewed
Green-Power America Products Are Built To The Highest Quality Standards And Specifications!
  • Engine type - 4 cycle/OHV LCT professional brand
  • Engine displacement 479cc
  • AC outlets - four 120V/20A, NEMA 5-20R, one - 120V/240V/30A Twist-Lock, NEMA L14-30R and one - 120V/240V/50A RV TT-50A
  • DC outlet - 12-Volt/8.3 Amp
  • High-quality generator with overload protector
  • Run time (hours) - 8-hours at 50% load
  • Fuel tank size - 6.6 Gal.
  • Noise (dB) at 100% load - 74 dB(A)
  • Unit is an electric start but also comes equipped with a back up recoil start feature
  • Dual fuel generator with low oil auto-shutoff
  • Emission level - EPA approved
  • 2 year limited warranty
Specifications
Brand Green-Power America
Product Weight 202 lb.
Product Length 27.3 in.
Warranty 2 year limited
Amperage 120/240
Country of Origin Imported
Decibel Rating 74 dBA
Duty 12000 Peak/9500
Engine Brand OEM Branded
Fuel Type Propane, Gasoline
Horsepower 18 hp
Number of Circuits N/A
Outlet Receptacles 7
Power Type Propane, Gas
Product Height 24.1 in.
Product Width 26.5 in.
Running Watts 9,500 W
Run Time at 50% Load 8 hr.
Run Time at Full Load 5 hr.
Starting Watts 12000 W
Start Type Electric Switch,Recoil Start
Surge Watts 10,750 W
Voltage 120/240
Wheel Kit Included Yes
Manufacturer Part Number GN12000DEW
What Our Experts Think
  • Electric Start: Push-button electric start ensures quick and hassle-free operation.
  • Versatile Power Options: Equipped with multiple 120V and 240V outlets to support a variety of devices and equipment.
Q&A
Q: What are the key features of the Green-Power America 12000/9500-Watt Dual Fuel Generator?
Q: What is its runtime and fuel efficiency?
Q: Is it suitable for home backup and outdoor use?
Q: What safety features does it include?
Q: What type of outlets are available?
A: The generator offers multiple outlets, including 120V and 240V options, to power various appliances and tools.