Spring USA BOH-1800STP BOH Series 24" Stock Pot Induction Range, 1800W - SPBOH1800STP
review stars 1 Review
Only left!
image
Free Delivery
image
Limited Stocks
In Stock - Ready to be Shipped
Shipping calculated at checkout.
Quantity
View full details
SALE ENDS IN
07 HRS
23 MINS
28 SECS
DON'T MISS IT!
Popular Add on
Add-Ons Bundle
Bundle Offer
Recently Viewed
Features
  • Precise temperature control, 110°F-400°F (43°C-204°C) with 20 temperature settings
  • Ergonomic, low profile design based on OSHA best practices for heavy lifting to reduce injury
  • Knurled knob for better grip & control
  • Adjustable leveling. non-slip feet can be raised up to 1"
  • Commercial grade 430 stainless steel body with premium, 200-series stainless steel top
  • Drop-in range can be removed and replaced without moving the whole cabinet
  • Lockable storage compartment with 2 keys
  • Compatible with induction-ready stock pots or cookware
  • Recommended Capacity: 10qt
  • Made in the USA of domestic and imported parts
Specifications
Model 2384-88
Capacity 6 quarts or smaller
Unit Dimensions (H x W x D) 7" H x 15.38" W x 15.38" D
Approximate Weight 20 lbs.
What our Experts Think
  • Easy to Clean & Maintain – Smooth induction surface wipes down quickly between services.
Q&A
Q: What type of range is the Spring USA BOH-1800STP?
A: It’s a 24" stock pot induction range designed for high-capacity cooking with 1800W power.