Atosa USA, Inc. CookRite Gas Ranges - AGR-6B-24RGB-LP
review stars 1 Review
Only left!
image
Free Delivery
image
Limited Stocks
In Stock - Ready to be Shipped
Shipping calculated at checkout.
Quantity
View full details
SALE ENDS IN
07 HRS
23 MINS
28 SECS
DON'T MISS IT!
Popular Add on
Add-Ons Bundle
Bundle Offer
Recently Viewed
Model AGR-6B-24RGB | 300,000 BTU | cETLus & ETL-Sanitation Listed
Built to power through the busiest meal rushes, the CookRite AGR-6B-24RGB combines six high-output open burners, a full-size 24" griddle, and two spacious ovens in one 60" footprint. 100% stainless-steel construction, heavy-duty ¾" griddle plate, and convenient overshelf give chefs the durability and workspace they demand while the factory-installed casters make cleaning and kitchen re-configs a breeze.
Features
  • Six 32,000 BTU open top burners with standing pilots for instant ignition
  • 24" wide griddle with ¾" polished steel plate for even heat & superior heat retention
  • Two 27,000 BTU oven burners (one per oven) with 175 °F – 550 °F thermostat range
  • Enamel-coated oven interiors with multi-position rack guides & 2 chrome racks included
  • Full-length pull-out drip tray keeps the cook line clean and efficient
  • One-piece stainless-steel front, sides, back guard & overshelf for added plating/storage space
  • Factory-installed 4" heavy-duty casters (front locking) for easy mobility
  • Simple rear ¾" NPT gas connection (LP-ready)
  • Safety first: oven pilots feature 100 % safety shut-off valves
Specifications
Manufacturer / Series Atosa USA, Inc. – CookRite
Model AGR-6B-24RGB (LP)
Overall Dimensions (W × D × H) 60" × 31 ½" × 57 ½"
Work Surface Height 37"
Total BTU Input 300,000 BTU/hr
Open Burners 6 × 32,000 BTU cast-iron burners
Griddle 24" W × 20 ⅝" D, ¾" polished steel, 2 × 27,000 BTU “U” burners
Ovens 2 × 27,000 BTU; interior 26 ½" W × 26" D × 14" H each
Temperature Range 175 °F – 550 °F
Gas Inlet ¾" NPT (rear), LP
Construction Stainless-steel front, sides, back guard & overshelf; enamel oven interior
Included Accessories 2 chrome oven racks, overshelf, full-length drip tray, 4 casters (2 locking)
What our Experts Think
  • Designed for demanding commercial kitchens — the Atosa CookRite AGR-6B-24RGB-LP combines 6 powerful open burners, a 24” raised griddle/broiler, and dual ovens in one space-saving cooking station.